Dodano: 23 maja 2018r.

Oszacowano wagę całej biomasy na Ziemi. Ludzkość to zaledwie 0,01 proc.

Całe życie na Ziemi waży około 550 miliardów ton. Ludzkość to zaledwie 0,01 proc. tej masy – tyle co kryl czy termity. Jednak mimo małej wagi, to człowiek zdominował Ziemię.

Tłum

 

7,6 miliarda ludzi na świecie stanowi zaledwie 0,01 proc. wszystkich żywych organizmów, ale jak zauważyli naukowcy z Izraela i USA, którzy oszacowali wagę biomasy na Ziemi, od początków cywilizacji człowiek spowodował utratę 83 proc. wszystkich żyjących dziko ssaków. Dotyczy to także ponad połowy roślin. Mimo mało znaczącej masy to człowiek zdominował planetę.

To najobszerniejsze badanie szacujące wagę biomasy naszej planety. Jego rezultaty ukazały się na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

- Mam nadzieję, że da to ludziom perspektywę dominującej roli, jaką obecnie odgrywamy na Ziemi. Nasza nieproporcjonalna masa w porównaniu do innych jest uderzająca – powiedział Ron Milo z Weizmann Institute of Science w Izraelu, współautor badań.

Milo wraz z zespołem naukowców spędził trzy lata przeczesując istniejącą literaturę naukową na temat biomasy planety, aby dostarczyć najbardziej aktualnych i wszechstronnych szacunków dotyczących masy wszystkich domen i królestw życia. Badacze skupili się na mierzeniu masy węgla, bo to z niego zbudowane są wszystkie związki organiczne. To węgiel tworzy fundamenty życia. Miało to także na celu odfiltrowanie zmiennych składników, takich jak choćby woda.

 

Wyniki badań wskazują, że całkowita biomasa planety wynosi około 550 miliardów ton węgla. Z czego rośliny to 450 miliardów ton (80 proc. całkowitej biomasy), bakterie 70 miliardów ton i grzyby 12 miliardów ton. Zaskakująca na pierwszy rzut oka jest masa zwierząt wyliczona na zaledwie 2 miliardy ton węgla. W tej masie połowa to stawonogi – w tym owady, pająki i skorupiaki. Kolejną niespodzianką wynikającą z badań jest to, że tętniące życiem oceany to zaledwie 1 proc. całej biomasy.

W całym ogromie tej biomasy ludzkość wypada skromnie. Ważymy tyle co kryl czy termity, czyli zaledwie 0,06 miliardów ton węgla, ale nasz wpływ na resztę biomasy od początku cywilizacji był ogromny. Zmieniliśmy krajobraz Ziemi wpływając na wszystkie inne żywe istoty. 

W badaniu uwzględniono także inwentarz żywy, który jest trzymany na ludzkie potrzeby. Zwierzęta hodowlane zdominowały całe królestwo zwierząt. To głównie bydło i świnie i stanowią one około 60 proc. wszystkich ssaków na Ziemi, co daje 0,1 miliardów ton węgla. Podobny obraz wyłania się jeśli chodzi o ptaki. 70 proc. wszystkich ptaków na świecie do hodowlany drób.

- Kiedy układam puzzle z moimi córkami, zazwyczaj na obrazkach obok słonia jest żyrafa czy nosorożec. Ale gdybym próbował nadać im bardziej realistyczny wymiar, byłaby to krowa obok krowy, dalej następna krowa, a potem kurczak – przyznał Milo.

Naukowcy obliczyli szacunki biomasy na podstawie danych pochodzących z setek badań, które często wykorzystywały nowoczesne techniki, takie jak teledetekcja satelitarna, która może skanować wielkie obszary czy sekwencjonowanie genów, które z kolei może zbadać niezliczone organizmy w mikroskopijnym świecie. Jednocześnie badacze zaznaczają, że w niektórych przypadkach nie byli pewni. Chodzi przede wszystkim o bakterie żyjące głęboko pod ziemią.

 

Źródło: Science, The Guardian, fot. PxHere