Dodano: 12 grudzień 2016r.

Odkryto słaby punkt nowotworów. Badacze zahamowali rozwój choroby

Hiszpańscy badacze odkryli, że komórki odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się nowotworu w organizmie, mają słaby punkt – potrzebują pewnego rodzaju białka, żeby móc się rozwijać.


Eksperci z Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie wykazali, że poprzez blokowanie odkrytego białka, można znaczenie opóźnić proces metastazy. Metastaza to pojawianie się wtórnych guzów nowotworowych powstałych z komórek z guza pierwotnego – czyli przerzuty. To kluczowe w rozwoju raka białka nazwano CD36.

Podczas doświadczenia, uczonym udało się spowolnić rozwój choroby u szczurów. Naukowcy mają nadzieję, że sposób ten zahamuje rozprzestrzenianie się nowotworu także u człowieka. Badacze zauważyli związek między dietą bogatą w tłuszcze, a szybkim procesem metastazy. Proteina CD36 pomaga w transporcie tłuszczów do komórek organizmu, co z kolei pomaga w rozwoju nowotworu. Wcześniej sądzono, że w rozwojowi nowotworowych komórek najbardziej sprzyjają cukry.

Hiszpańscy eksperci wprowadzili do organizmu chorego, ale bez przerzutów - CD36. Po dodaniu białka pojawiły się przerzuty. Zaobserwowano, że bardzo dużą rolę w rozwoju nowotworów ma kwas palmitynowy. Związek ten występuje powszechnie w przetworzonych produktach spożywczych. Wchodzi w skład wielu tłuszczów roślinnych, choćby oleju palmowego.

- Odkrycie białka CD36 otwiera drogę do nowych, skutecznych terapiach opartych na blokowaniu odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się choroby komórek. To ważny i ekscytujący krok. Kiedy udało nam się zidentyfikować komórki odpowiedzialne za metastazę, możemy badać ich zachowanie bardziej szczegółowo. Możemy poprawić diagnostykę chorób nowotworowych, opracować lepsze diety dla pacjentów oraz zrewolucjonizować samo leczenie – powiedział Salvador Aznar Benitah, współautor badania.

 

Źródło: nature.com