Dodano: 15 lutego 2018r.

Malacydyny – nowa klasa antybiotyków odkryta w... glebie

Podczas analizy setek próbek gleby, naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera odkryli nową rodzinę antybiotyków - Malacydyny. Związki te mogą pomóc w walce z bakteriami odpornymi na działania antybiotyków.

Gronkowiec złocisty oporny na metycylinę

 

Nowo odkryta rodzina antybiotyków niesie nadzieje na opracowanie nowych leków, które mogą być skuteczną bronią przeciwko odpornym na leczenie superbakteriom. Odkryli je naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera analizując ponad 1000 próbek gleby z terenów całych Stanów Zjednoczonych.

Zespołem naukowców kierował doktor Sean Brady, a wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Nature Microbiology”.

Wobec coraz częstszych sytuacji, w których istniejące antybiotyki nie radzą sobie z chorobami, znalezienie nowych leków jest pilną sprawą. Obecnie szacuje się, że co roku z powodu lekoopornych bakterii umiera 700 tysięcy osób. Jeśli czegoś z tym nie zrobimy, wkrótce możemy znaleźć się w „erze post-antybiotykowej”, w której najmniejsze skaleczenie może okazać się śmiertelne.

Odporne na większość antybiotyków tzw. superbakterie są coraz częściej przyczyną zgonów. Niektóre raporty mówią, że do 2050 roku umrze z tego powodu 50 milionów osób. Superbakterie wywołają więcej zgonów niż nowotwory. W walkę z lekoopornymi bakteriami włączyła się nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych. W 2016 roku 193 członków ONZ podpisało deklarację walki z superbakteriami, w której określono je „największym zagrożeniem współczesnej medycyny”.

 

Naukowcy w poszukiwaniu nowych związków, które mogłyby pomóc w walce z bakteriami odpornymi na działania antybiotyków, porzucili laboratoria i zaczęli szukać… w ziemi. Gleba roi się od różnorakich mikroorganizmów, które wytwarzają wiele potencjalnie terapeutycznych związków. W ten sposób amerykańscy badacze odkryli nową, niezwykle obiecującą grupę antybiotyków. Nazwali je malacydynami.

- Ekstrahowaliśmy DNA z pozyskanych próbek gleby, a następnie wprowadzaliśmy je do organizmów, które potrafimy dosyć łatwo hodować w laboratorium. Potem sprawdzaliśmy, czy będą one wytwarzać cząsteczki stanowiące podstawę nowych antybiotyków – wyjaśnił Brady.

Testy pokazały, że malacydyny anihilują szeregu chorób bakteryjnych, które stały się odporne na większość istniejących antybiotyków. Ba, okazały się być skuteczne nawet na metycylinooporne szczepy gronkowca złocistego (MRSA).

- Każde miejsce, po którym chodzisz, zawiera 10 000 bakterii, z których większości nigdy nie widzieliśmy. Pomyśleliśmy, że dotąd niezbadane środowisko może być rezerwuarem nowych, terapeutycznych związków – powiedział Brady.

Dzięki pracom amerykańskich uczonych człowiek zyskał dodatkową broń, w tym swoistym wyścigu zbrojeń. Obecnie zespół pracuje nad poprawą efektywności działania malacydynów, jednak wprowadzenie ich na rynek nie będzie ani szybkie, ani łatwe.

- Nie sposób powiedzieć, kiedy malacydyny mogą trafić do aptek. Szczególnie na tak wczesnym stadium, na jakim obecnie jesteśmy. To długa i żmudna droga -  zaznaczył Brady.

Profesor Colin Garner z Antibiotic Research w Wielkiej Brytanii przyznał, że odkrycie nowej klasy antybiotyków to znaczący sukces, ale podkreślił też, że nie zaspokaja to najbardziej palących potrzeb. Malacydyny nie działają bowiem na bakterie Gram-ujemne.

- Naszym problemem są tak zwane bakterie Gram-ujemne, które są trudne w leczeniu i szybko wzrasta ich oporność. Wywołują one zapalenie płuc, zakażenia krwi i dróg moczowych oraz szereg innych groźnych chorób. Potrzebujemy pilnie nowych antybiotyków do leczenia chorób wywołanych tymi bakteriami – stwierdził Garner.

 

Źródło: BBC, Futurism, Na zdjęciu bakterie gronkowca złocistego powiększone 20 tysięcy razy przez elektronowy mikroskop skaningowy, fot. Janice Carr/ CDC