Dodano: 05 lutego 2018r.

Alkohol w niskich dawkach może korzystnie wpływać na mózg

Jak twierdzą amerykańscy naukowcy, niewielkie ilości alkoholu mogą łagodzić procesy zapalne w mózgu oraz ułatwiać usuwanie z niego toksyn, nawet tych związanych z chorobą Alzheimera.

Kieliszek wina

 

Podczas gdy nadmierne spożywanie alkoholu jest dobrze udokumentowanym zagrożeniem dla zdrowia, to coraz więcej badań sugeruje, że alkohol w niewielkich ilościach może korzystnie wpływać na zdrowie - obniżać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów. Wyniki badań, które ukazały się na łamach pisma „Scientific Reports” sugerują, że alkohol w niewielkich ilościach może także sprzyjać procesom oczyszczania mózgu.

- Długotrwałe przyjmowanie nadmiernych ilości etanolu wywiera niekorzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, ale – jak wykazaliśmy w naszych badaniach - niskie dawki alkoholu są potencjalnie korzystne dla zdrowia mózgu, a mianowicie poprawiają zdolność mózgu do usuwania toksycznych odpadów – powiedziała profesor Maiken Nedergaard z University of Rochester Medical Center.

Badania prowadzone przez zespół naukowców koncentrowały się na układzie glimfatycznym. To system oczyszczający mózg z toksyn, który po raz pierwszy opisała w 2012 roku właśnie Nedergaard i jej współpracownicy. Zespół pod jej kierunkiem opisał, w jaki sposób płyn mózgowo-rdzeniowy jest pompowany do tkanki mózgowej i wypłukuje odpady, w tym białka beta amyloidu i tau, które są związane z chorobą Alzheimera i innymi postaciami demencji. Układ glimfatyczny również odpowiada za zaopatrywanie mózgu w składniki odżywcze oraz białka.

Kolejne jej badania wykazały, ze układ glimfatyczny jest aktywny w nocy, podczas snu i usuwa odpady powstałe w ciągu całego dnia. Układ ten może zostać uszkodzony przez udar mózgu lub jakiś jego uraz, ale można go też usprawnić poprzez wysiłek fizyczny.

Nowe badanie, które przeprowadzono na myszach, dotyczyło wpływu zarówno ostrego, jak i przewlekłego narażenia na alkohol.

Gdy naukowcy badali mózgi zwierząt narażonych na wysokie poziomy alkoholu przez dłuższy czas, zaobserwowali stany zapalne, szczególnie w komórkach zwanych astrocytami, które są kluczowymi regulatorami układu glimfatycznego. Zauważyli również upośledzenie zdolności poznawczych i zdolności motorycznych zwierząt.

Ale zwierzęta, którym podawano niewielki ilości alkoholu (0,5 grama alkoholu na kilogram masy ciała), wykazywały skuteczniejsze działanie układu glimfatycznego w porównaniu do grupy kontrolnej gryzoni, która nie była narażona na działanie alkoholu w ogóle. System tłoczył płyn mózgowo-rdzeniowy wydajniej.

- Badania wykazały, że niskie lub umiarkowane spożycie alkoholu wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia demencji, podczas gdy spożycie alkoholu w wysokich dawkach i przez wiele lat powoduje zwiększone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i motorycznych – przyznała Nedergaard. - W szczególności niskie dawki alkoholu wydają się poprawiać ogólne zdrowie mózgu – dodała.

 

Źródło: University of Rochester Medical Center, Business Insider, fot. myhobosoul/FLickr/CC BY-NC-SA 2.0