Dodano: 12 lutego 2018r.

W Poznaniu znaleziono rekordowo wielki meteoryt

Do tej pory za największy meteoryt znaleziony w Polsce uznawano okaz znaleziony w 2012 roku w poznańskim Morasku. Waży on 261,2 kilograma. Nowe znalezisko - "Kruszynka" - ma 10 kilogramów więcej i zostało odkryte w tym samym miejscu latem ubiegłego roku.

Rezerwat Przyrody "Meteoryt Morasko"

 

Rezerwat Meteoryt Morasko położony na stokach Góry Moraskiej dokumentuje miejsce największego spadku deszczu meteorytów żelaznych w Europie. Miało to miejsce około pięć tysięcy lat temu.To tam znaleziono dotychczas rekordowy okaz „MeMorSS” ważący 261,2 kilograma.

Rezerwat Meteoryt Morasko jest także jednym z kilkunastu znanych miejsc na świecie, gdzie jednocześnie obok siebie występują meteoryty i kratery uderzeniowe spowodowane przez upadek odłamków dużego, żelaznego meteorytu, który prawdopodobnie należał do tak chętnie oglądanego roju Perseidów. Pierwszy, duży kosmiczny kamień został znaleziony w tym miejscu w 1914 roku.

Badania na tym terenie trwają od połowy XX wieku. Ostatnio, w latach 1997-2012, prace prowadzili naukowcy z Instytutu Geologii UAM prof. Wojciech Stankowski i prof. Andrzej Muszyński. Udowodnili oni impaktowe pochodzenie kraterów meteorytowych. Na tym terenie odkryto wiele meteorytów. Do tej pory w okolicach Moraska znaleziono oficjalnie ponad 1,5 tony pozaziemskiej materii.

Ale nowy okaz został odnaleziony poza granicami rezerwatu. Odkrył go Andrzej Owczarzak i Michał Nebelski, którzy nazwali go „Kruszynką”. Dwaj pozaniacy na co dzień zajmują się szukaniem kosmicznych kamieni. Choć do odkrycia doszło w ubiegłym roku, to znalazcy dopiero teraz pochwalili się nim publicznie.

Początkowo „Kruszynka” ważyła 315 kilogramów. Jednak waga meteorytu spadła podczas mechanicznego czyszczenia tzw. zwietrzeliny – naleciałości, które narosły już podczas jego pobytu na Ziemi. Meteoryt został znaleziony na głębokości około dwóch metrów.

„Kruszynka” jest obecnie w rękach znalazców, ale przyznali oni, że będą chcieli wkrótce zaprezentować znalezisko wszystkim zainteresowanym. Okaz zostanie także udostępniony naukowcom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Rekordowy meteoryt to okaz z tzw. regmagliptami - wgłębieniami powstałymi przy przelocie meteorytu przez atmosferę;. Na powierzchni „Kruszynki” zachowały się też fragmenty skorupy obtopieniowej.

 

Źródło: Polsat News, Onet, fot. Wiki Commons/MOs810/CC BY-SA-3.0