Dodano: 17 luty 2018r.

Tak wyglądają narodziny ośmiornicy

Nieczęsto zdarza się okazja, by zobaczyć, jak rodzi się mała ośmiornica. Ale pracownikom Virginia Aquarium and Marine Scienter Center udało się uwiecznić ten moment na nagraniu wideo.

Sam proces narodzin malutkiej ośmiornicy trwa na nagraniu kilkanaście sekund. Stworzenie od razu po wykluciu zmienia kolor. Umiejętność ta pozwala im wtopić się w otoczenie, by uniknąć drapieżników. Według pracowników Virginia Aquarium natychmiastowa zmiana koloru to zachowanie instynktowne, może być też efektem stresu związanego z narodzinami.

Ośmiornice tego gatunku - Octopus briareus – osiągają wagę do 1,5 kilograma. Mają osiem ramion, które różnią się długością i średnicą. Żyją w płytkich, ciepłych wodach, przeważnie w okolicach raf koralowych.

Ośmiornice należą do jednych z najbardziej inteligentnych stworzeń. Można u nich zauważyć niezwykle złożone zachowania. Ośmiornice z gatunku Octopus briareus składają nawet do 500 jaj.

Nagranie umieszczone na profilu na Facebooku Virginia Aquarium zyskało ogromną popularność. W ciągu tygodnia obejrzało je ponad 2,5 miliona osób.

 

Źródło i fot.: Virginia Aquarium & Marine Science Center/ Facebook