Dodano: 18 lipca 2018r.

Pierwsze organizmy żyjące na Ziemi były… jasnoróżowe

Australijscy naukowcy odkryli w zapisie geologicznym najstarszy kolor wytworzony przez żywe organizmy – jasny róż. Pigment został znaleziony w skałach na Saharze, których wiek badacze określili na 1,1 miliarda lat.

Jasny róż to najstarszy kolor biologicznego życia na Ziemi

 

Naukowcy z Australian National University (ANU) przy współpracy z kolegami z innych instytucji z Japonii oraz Stanów Zjednoczonych odkryli najstarszy kolor biologicznego życia na naszej planecie. Badacze wydobyli go z morskich łupków znalezionych w prastarych skałach na Saharze w Mauretanii.

Doktor Nur Gueneli z ANU wyjaśnił, że pigmenty pobrane z morskich czarnych łupków w Afryce Zachodniej są o ponad pół miliarda lat starsze od innych pigmentów znalezionych do tej pory. Gueneli jest pierwszym autorem publikacji, która ukazała się na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences".

 

- Jasnoróżowe pigmenty to molekularne skamieniałości chlorofilu, które zostały wyprodukowane przez starożytne organizmy fotosyntetyczne zamieszkujące pradawny ocean, którego od dawna już nie ma – powiedział Gueneli.

Analiza związku wskazuje, że został one pozostawiony przez cyjanobakterie. Po wyekstrahowaniu pigmentów badacze otrzymali zakres barw od krwistoczerwonego do ciemnofioletowego w ich skoncentrowanej postaci. Po rozcieńczeniu w wodzie naukowcom ukazał się pierwszy kolor biologicznego życia na Ziemi – jasny róż.

- Dokładna analiza starożytnych pigmentów potwierdziła, że ​​małe cyjanobakterie zdominowały bazę łańcucha pokarmowego w oceanach miliard lat temu – zaznaczył Gueneli. Jako że te mikroskopijne organizmy dominowały w pradawnych oceanach, być może nadawały im różowy odcień.

Fakt, że proste mikroby zdawały się rządzić podstawą piramidy żywieniowej w prekambryjskim świecie sugeruje, że więksi, bardziej złożeni konsumenci, nie ewoluowali po prostu dlatego, że nie było pożywienia. Pierwsze bardziej złożone organizmy pojawiły się około 600 milionów lat temu – twierdzą badacze.

- Cyjanobakteryjne oceany zaczęły zanikać około 650 milionów lat temu, kiedy zaczęły się gwałtownie rozprzestrzeniać glony. Algi, choć wciąż mikroskopijne, mają tysiąc razy większą objętość niż cyjanobakterie i są znacznie bogatszym źródłem pożywienia – przyznał profesor Jochen Brocks z ANU. – To one dostarczyły energii potrzebnej do ewolucji złożonych ekosystemów, gdzie duże zwierzęta, w tym ludzie, mogli się rozwijać – dodał.

Ale najnowsze odkrycie to coś więcej niż potwierdzenie starożytnych pigmentów. Natura cząsteczek mówi nam coś ważnego o organizmach, które je stworzyły. Chlorofil to związki chemiczne, dzięki którym organizm mogą wytwarzać energię ze światła słonecznego. Ma on kolor zielony, bo pochłania czerwone oraz niebieskie części spektrum światła słonecznego, a odbija zielone. Ale znaleziony pigment może świadczyć o tym, że pradawne organizmy nie korzystały z chlorofilu lecz z innych związków absorbujących światło.

 

Źródło i fot.: Australian National University