Dodano: 10 sierpnia 2018r.

Niebieskie światło wyzwala toksyny w oku i uszkadza wzrok

Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło, którego źródłem są m.in. ekrany komputerów i smartfonów, może prowadzić do powolnej utraty wzroku – alarmują naukowcy z Uniwersytetu w Toledo.

Smartfon

 

Niebieskie światło ze smartfonów, laptopów i innych urządzeń cyfrowych, może mieć niekorzystny wpływ na nasze oczy, przyspieszając utratę wzroku. Naukowcy z Uniwersytetu Toledo w publikacji, która ukazała się na łamach „Scientific Reports”, opisują, dlaczego tak się dzieje. Światło to powoduje powstawanie toksycznej cząsteczki w oku, która może powodować zwyrodnienie plamki żółtej, a to z kolei prowadzi do utraty wzroku.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Toledo w USA wykazały, że długotrwała ekspozycja na niebieskie światło, którego źródłem są ekrany urządzeń elektronicznych, ale także Słońce, wyzwala proces, w wyniku którego w fotoreceptorach – wrażliwych na światło komórkach oka, powstają toksyczne molekuły mogące prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej – wiodącej przyczyny ślepoty. W rezultacie niebieskie światło, które ma krótszą długość fali i niesie więcej energii, może stopniowo powodować uszkodzenie oczu.

 

- Jesteśmy nieustannie wystawieni na niebieskie światło, a oczy nie mogą go blokować ani odbijać. Nie jest tajemnicą, że niebieskie światło szkodzi naszemu wzrokowi uszkadzając siatkówkę oka. Nasze eksperymenty wyjaśniają, jak to się dzieje i mamy nadzieję, że doprowadzą do opracowania terapii spowalniających zwyrodnienie plamki żółtej, jak chociażby nowy rodzaj kropli do oczu – powiedział profesor Ajith Karunarathne z Uniwersytetu w Toledo, główny autor publikacji.

Zwyrodnienie plamki żółtej to nieuleczalna choroba oczu, która powoduje znaczną utratę wzroku. Zazwyczaj dotyka osoby w wieku 50 lub 60 lat. Jej główną przyczyną jest śmierć fotoreceptorów w siatkówce oka. Komórki te potrzebują cząsteczek absorbujących światło zwanych retinal. To dzięki nim wydzielane są neurotransmitery przekazujące kaskadę sygnalizacji do mózgu.

- Fotoreceptory są bezużyteczne bez cząsteczek retinalu, a ten związek jest produkowany w oku. Żeby widzieć, potrzebujemy ciągłego dopływu tego związku – powiedział Karunarathne. Zespół naukowców przez niego kierowany odkrył, że ekspozycja na niebieskie światło wywołuje reakcje generujące trujące cząsteczki chemiczne w komórkach fotoreceptorów.

- Jeśli niebieskie światło pada na cząsteczkę retinal, to ta rozpada się tworząc przy okazji toksyczne związki zabijające komórki fotoreceptorów. Komórki fotoreceptorów nie regenerują się w oku. Kiedy umierają, to umierają na dobre – wyjaśnił Kasun Ratnayake pracujący w zespole naukowców kierowanych przez Karunarathne.

Naukowcy podczas badań wprowadzili cząsteczki retinal do innych typów komórek w ciele, takich jak komórki nowotworowe, komórki serca i neurony. Po ekspozycji na niebieskie światło i rozpadzie molekuły komórki te umarły. Samo niebieskie światło lub retinal bez niebieskiego światła nie miały żadnego wpływu na komórki.

- Żadna aktywność nie jest wywołana zielonym, żółtym lub czerwonym światłem - przyznał Karunarathne. - Toksyczność cząsteczek retinal przy kontakcie z niebieskim światłem jest uniwersalna. Może zabić dowolny typ komórki – dodał.

Zespół badaczy odkrył, że molekuła zwana alfa-tokoferol, pochodna witaminy E i naturalny przeciwutleniacz w oku, chroni komórki przed śmiercią. Jednak wraz z wiekiem i związanym z tym osłabieniem układu odpornościowego ludzie tracą zdolność do ochrony komórek przed toksycznym rozpadem molekuły pod wpływem niebieskiego światła. - Wtedy pojawiają się prawdziwe obrażenia - powiedział Karunarathne.

Badacze obecnie mierzą w laboratorium światło pochodzące z ekranów telewizyjnych, telefonów komórkowych i tabletów, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób komórki w oku reagują na codzienną porcję niebieskiego światła. - Jeśli spojrzeć na ilość światła wydobywającego się z telefonu komórkowego, nie jest to może najzdrowsze, ale wydaje się, że można to tolerować – powiedział John Payton, współautor publikacji. - Niektóre firmy dodają do ekranów smartfonów filtry chroniące przed niebieskim światłem i myślę, że to jest dobry pomysł – dodał.

Aby chronić oczy przed niebieskim światłem, Karunarathne zaleca noszenie okularów przeciwsłonecznych, które mogą filtrować zarówno promienie UV, jak i niebieskie światło. Należy też unikać patrzenia w telefony komórkowe i inne ekrany urządzeń cyfrowych w ciemności.

 

Źródło: University of Toledo, The Guardian, fot. Japanexperterna.se/ Wikimedia Commons/ CC BY-SA 2.0