Dodano: 03 październik 2017r.

Robot-dentysta wykonał pierwszy samodzielny zabieg

Robot opracowany przez chińskich inżynierów wykonał pierwszy samodzielny zabieg wszczepienia dwóch implantów. Procedura trwała mniej niż godzinę i zakończyła się powodzeniem.

 

W Chinach brakuje wykwalifikowanych lekarz stomatologów. Według „South China Morning Post”, ponad 400 milionów osób potrzebuje natychmiastowej pomocy dentystycznej. Z braku kompetentnej kadry swoją szansę znaleźli samozwańczy stomatolodzy, co często kończy się fatalnie dla pacjenta. Dlatego specjalistyczny szpital stomatologiczny Fourth Military Medical University wraz z Wydziałem Robotyki University in Beijing stworzyli robota, który ma rozwiązać ten problem.

Prace nad maszyną trwały cztery lata. Obecnie osiągnął on poziom precyzji rzędu 0,2-0,3 milimetra. Podczas testowego zabiegu na ochotniczce robot dokonał implantacji dwóch zębów, które zostały wykonana w technologii druku 3D.

Nad pracą robota czuwali wykwalifikowani stomatolodzy, ale nie musieli oni interweniować. Ich udział w procedurze ograniczył się do ustawienia pacjentki w odpowiedniej pozycji, wgrania do pamięci robota danych dotyczących uzębienia ochotniczki oraz do wymiany jednego z wierteł podczas zabiegu.

Robot-dentysta, dzięki nowoczesnemu systemowi pozycjonowania, jest zdolny do dostosowania swojej pozycji, gdy pacjentowi zdarzy się odchylić głowę. Jest też w stanie dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla lekarza-człowieka.

Ale Chińczycy nie są pierwsi. Podobnego robota-dentystę skonstruowali amerykańscy specjaliści. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się na początku tego roku. Jednak Amerykański robot jedynie asystował przy zabiegach, dlatego nie do końca wiadomo, na co go stać.

Poniżej nagranie z popisów robota-dentysty: 

Źródło: South China Morning Post