Dodano: 10 lipca 2018r.

Egzoszkielet - technologia, która daje zupełnie nowe możliwości

Naukowcy opracowują nowe technologie, które mają dać ludziom niezwykłą siłę i wytrzymałość. Otwarte pozostają jednak pytania etyczne o to, czy w ogóle powinno się prowadzić takie badania i w jakich okolicznościach wykorzystywać pozyskaną technologię.

Egzoszkielet

 

Egzoszkielet to jakby zewnętrzna „rama”, która może być noszona w celu poprawienia sprawności fizycznej ludzi. Technologia może również pozwolić osobom kalekim na odzyskanie sprawności. Dzięki zamontowaniu silników elektrycznych egzoszkielet może dać nam większą siłę i wytrzymałość.

Profesor Hugh Herr stoi na czele specjalnego laboratorium, które zajmuje się badaniami nad egzoszkieletami w Massechusetts Institute of Technology (MIT). Naukowcy chcą, aby ich konstrukcja współdziałała w harmonii z ludzkim ciałem. Innymi słowy chcą połączyć ludzki układ nerwowy ze światem maszyn i vice versa.

 

Z tego powodu w laboratorium gromadzi się dokładne dane m.in. o sile potrzebnej do wykonanie konkretnej czynności, czy też o sposobach ruchu znanych człowiekowi. Wszystko po to, by zaprojektować system, który pomoże ludziom biegać lub chodzić szybciej lub bardziej efektywnie.

Jako przykład możliwości nowej techniki badacze podają przypadek pianisty, którego dopadł artretyzm. Mógłby mu pomóc egzoszkielet palców. Dzięki takiemu rozwiązaniu z przeciętnego pianisty można stać się prawdziwym wirtuozem tego instrumentu. Można sobie wyobrazić egzoszkielet, który wydobędzie zupełnie nowe kombinacje, które do tej pory nie mogły zostać stworzone ze względu na ograniczenia ludzkiego organizmu.

Naukowcy mówią w tym kontekście o „przekraczaniu granic i limitów”, które nakłada na nas organizm. Prof. Herr wyraził kiedyś nadzieję na skonstruowanie egzoszkieletu, który pozwoli człowiekowi biec z prędkością 30 km/h przez cały dzień i nie poczuć zmęczenia. Technologia może też być wykorzystywana przez np. pielęgniarzy i kelnerów, którzy cały dzień muszą stać na nogach.

Ale zastosowań jest znacznie więcej. Egzoszkielet z powodzeniem znajdzie zastosowanie wśród osób sparaliżowanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą oni mogli poruszać się bez pomocy innych. Taka technologia już wchodzi do użytku. W egzoszkielety z pewnością zostaną wyposażeni pracownicy fizyczni, choćby pracujący na magazynach. Będą mogli przenosić większe ciężary bez ryzyka wystąpienia kontuzji np. kręgosłupa. Z tego wynalazku na pewno nie zrezygnuje armia. Taka technologia znacznie zwiększy możliwości żołnierza przyszłości.

Powstałe do tej pory egzoszkielety są dość duże. Naukowcy mają jednak nadzieję, że w przyszłości będzie można je ukryć nawet pod ubraniem. Albo mogą stać się elementem stroju.

Jednak nie wszyscy podzielają entuzjazm badaczy z MIT. Prof. Noel Sharkey jeden ze współzałożycieli Fundacji dla Odpowiedzialnej Robotyki obawia się samej idei powstania maszyny, która pozwoliłaby ludziom na dłuższa pracę. - Możemy wyobrazić sobie użycie egzoszkieletów na przykład na budowach, aby robotnicy nie czuli się zmęczeni fizycznie. Jednak dłuższa praca byłaby wykańczająca dla psychiki – uważa naukowiec.

Naukowcy z MIT przewidują, że jeszcze w tym wieku zostaną skonstruowane potężne egzoszkielety, które ludzie będą czuli i mogli kontrolować za pomocą myśli. Herr uważa, że ta technologia zasadniczo zmieni definicję ludzkiego potencjału. Shakery podkreśla jednak, że za nową technologią powinny iść nowe normy etyczne. Nowa technologia niesie ze sobą nowe możliwości wykorzystywania ludzi.

- Projektujemy nowe systemy, a dopiero potem pytamy, czy mogą być niewłaściwie używane – zauważa Shakery.

 

Źródło: BBC, fot. Ekso Bionics/ CC BY-ND 2.0/ Flickr