Dodano: 20 listopad 2017r.

Dwunożny robot Boston Dynamics potrafi wykonać… salto w tył

Roboty firmy Boston Dynamics już od kilku lat zadziwiają świat. Najnowsza wersja dwunożnego modelu robota o nazwie Atlas wykazuje się niezwykłą sprawnością. Maszyna potrafi wykonać salto w tył.

 

Dwunożne roboty projektowane, by poruszać się tak, jak człowiek, były do tej pory dość słabymi naśladowcami ludzkich ruchów. Poruszały się wolno, chwiejnie i dla obserwatora nieco niepewnie. Nie podważa to osiągnięć technicznych, które stoją za tym, że robot w ogóle potrafi poruszać się na dwóch nogach. Jednak nowe osiągnięcie inżynierów z firmy Boston Dynamics może zadziwić. Ich robot potrafi wykonać coś, czego wielu z nas nie jest w stanie – salto w tył.

Boston Dynamics od lat 90. związana była z amerykańską armią. W 2013 roku została przejęta przez Google, a początkiem 2017 roku trafiła w ręce japońskiego Softbanku. Zasłynęła robotem BigDog – to czworonożna maszyna zbudowana na potrzeby armii USA, która została zaprojektowana, by dźwigać ekwipunek do 150 kilogramów idąc obok żołnierza. Maszyna jednak nie przypadła do gustu wojskowym decydentom, bo była za głośna.

Później powstały mniejsze i bardziej rozbudowane wersje BigDoga, aż pojawił się Atlas – dwunożny robot wielkości dorosłego człowieka, ale znacznie przewyższający go siłą. Nowy model Atlasa przewyższa wielu z nas także zwinnością.

Zaktualizowany model robota Atlas zasilany jest elektrycznie. Ma wysokość około 1,5 metra i wagę dorosłego człowieka. Potrafi przy tym wyskakiwać na kilkudziesięciocentymetrowe podesty zachowując przy tym równowagę. Nie sprawia mu też problemów obrót o 180 stopni, a nawet salto w tył. Wielu z nas nie jest w stanie wykonać takiej akrobacji.

Krótkie filmy wideo z robotami od Boston Dynamics w roli głównej już od kilku lat cieszą nasze oczy. Każdy zapewne widział, jak „okrutny człowiek” popycha robota, który upada i niezdarnie próbuje wstać. Te nagrania zrobiły furorę w mediach i Internecie.
Jednak od tamtego czasu inżynierowie Boston Dynamics poszli dużo dalej. Poniżej robot Atlas wykonujący obrót o 180 stopni oraz salto w tył.
 

 

Źródło i fot.:  Boston Dynamics