Dodano: 16 czerwca 2017r.

Drony będą ratować ludzkie życie

Drony wyposażone w prosty w obsłudze defibrylator mogą dotrzeć do pacjentów cztery razy szybciej niż karetka pogotowia. Korzystanie z takich urządzeń może zwiększyć szanse przeżycia setek osób każdego roku, u których dojdzie do zatrzymania akcji serca.

Dron

 

Drony stają się wszechobecną technologią, której możliwości stale rosną. Firma Amazon testuje za ich pomocą dostarczanie paczek, japońscy innowatorzy stworzyli miniaturowe drony, które mają wyręczyć pszczoły i zapylać rośliny, a teraz szwedzki start-up Flypulse chce wykorzystać tą technologię do ratowania życia.

Tylko co dziesiąta osoba przeżywa zatrzymanie akcji serca poza szpitalem. Każda minuta bez resuscytacji i defibrylacji zmniejsza szanse na przeżycie, dlatego czas dotarcia do takiej osoby jest niezwykle ważny. A dron może dotrzeć do pacjentów cztery razy szybciej nić ambulans.

Defibrylatory coraz częściej można spotkać w miejscach publicznych, jednak jest ich za mało. Poza tym, co jak zatrzymanie akcji serca zdarzy się poza dworcem lub galerią handlową?

Jacob Hollenberg wraz z kolegami ze szwedzkiego Karolinska Institutet, wyposażyli drona należącego do straży pożarnej w prosty w obsłudze defibrylator, który może być użyty przez osobę bez doświadczenia. Sprzęt sam wydaje polecenia głosowe. Dron z defibrylatorem stacjonował w Norrtälje w pobliżu Sztokholmu. Badacze podczas testów wysyłali go w oddalone o około 10 kilometrów miejsca, gdzie w ostatnich latach zdarzały się przypadki zatrzymania czynności serca.

Średni czas lotu drona wynosił 5 minut i 25 sekund, podczas gdy czas dotarcia na miejsce karetki pogotowia wyniósł średnio 22 minuty. - Jeśli uda nam się zmniejszyć czas od zatrzymania krążenia do defibrylacji o kilka minut, możemy uratować setki istnień każdego roku – powiedział Hollenberg. Jego zespół wraz ze wsparciem Flypulse zamierza przetestować drony podczas prawdziwych interwencji. Testy mają zacząć się w ciągu roku lub dwóch.

LifeDrone, bo tak nazywa się sprzęt opracowany przez Flypulse nie jest jedynym dronem ratującym życie. Firma opracowała także LifeDrone-Water – dron z przeznaczeniem do lokalizacji i pomocy ofiarom powodzi, a także LifeDrone-Fire, które zapewni pomoc ofiarom pożarów.

Możne jednak dostrzec również inne możliwe zastosowania tego typu dronów. Sprzęt taki może pomagać w różnorakich akcjach ratowniczych, choćby w przypadku skażenia biologicznego, chemicznego czy nuklearnego. Drony mogą dostarczać tez krew lub inne narządy do przeszczepu. To tylko niektóre przykłady, w jaki sposób ta technologia może pomóc ratować ludzkie życie.

 


Źródło: Futurism, The Telegraph, Karolinska Institutet, fot. Karolinska Institutet/ Andreas Claesson