Dodano: 03 lipiec 2017r.

Chodnik, który wytwarza energię elektryczną

W Londynie na Bird Street, na kawałku niezagospodarowanej przestrzeni, utworzono chodnik, który dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii firmy Pavegen, wytwarza energię elektryczną wykorzystując do tego jedynie ciężar osób po nim kroczących.

 

Firma Pavegen zainstalowała na Bird Street ponad 10 metrów kwadratowych inteligentnego chodnika, który dostarczać będzie energii do oświetlenia oraz będzie zasilał sprzęt odtwarzający odgłosy ptaków na ulicy. Chodnik powstał przy nowym centrum handlowym. Jego twórcy chcą pokazać osobom robiącym zakupy niektóre z najbardziej innowacyjnych technologii w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Podczas korzystania z chodnika piesi mogą połączyć się za pomocą swoich smartfonów ze specjalną aplikacją, która pokaże, ile energii wytworzyli podczas swojego spaceru. Dla uczestników zabawy przewidziano rabaty na niektóre produkty dostępne w centrum handlowym.

Inteligentny chodnik jest wyposażony w technologię, która pozwala wytwarzać energię przez ciężar osób, które po niej chodzą. Gdy pieszy idzie, jego ciężar powoduje, że generatory w podłodze przemieszczają się. Generatory te wytwarzają energię elektryczną w wyniku indukcji elektromagnetycznej, którą można następnie wykorzystać do zasilania różnorakich urządzeń.

Ponadto każda płytka inteligentnego chodnika jest wyposażona w bezprzewodowy interfejs, który transmituje dane ruchowe w czasie rzeczywistym. Dane te można z kolei wykorzystać do mierzenia natężenia ruchu w danym miejscu.

To nie pierwsza instalacja tego typu rozwiązania. Firma Pavegen umieściła podobne, demonstracyjne chodniki m.in. w Waszyngtonie czy na lotnisku Heathrow w Londynie. Łącznie jest ich ponad 150. Zainstalowali również podobny system na boisku do piłki nożnej w Wawelach brazylijskiej stolicy.

- Dzięki instalacjom w ważnych węzłach komunikacyjnych jesteśmy w stanie zademonstrować ludziom, jak działają nasze technologie. To dla nas bardzo ważne. Sama technologia nie sprawi, że miasta będą wydajniejsze. Potrzebna jest też zmiana zachowań ich mieszkańców – powiedział szef Pavegen Laurence Kemball-Cook.

Według danych dostępnych na stronie firmy, taki chodnik może wytwarzać pięć watów z samych kroków. Wystarczy to do oświetlenia drogi krocząc inteligentnym chodnikiem. Firma opracowała też własny system oświetleniowy, który instaluje razem ze swoim chodnikiem. Dodatkiem jest też system mierzący natężenie ruchu w danym miejscu.

 

Źródło: Futurism, Pavegen, fot. Pavegen