Dodano: 10 maj 2017r.

Uniwersytet Jagielloński wśród najbardziej innowacyjnych uczelni w Europie

Uniwersytet Jagielloński awansował w rankingu Europe's Most Innovative Universities 2017. Krakowska uczelnia jest jedyną z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w tym prestiżowym gronie.

 

Ranking 100 najbardziej innowacyjnych europejskich uniwersytetów tworzony jest przez agencję Thomson Reuters. Lista opracowana jest na podstawie analizy publikacji naukowych i danych patentowych z lat 2010-2015. Uniwersytet Jagielloński awansował o dwie pozycje względem ubiegłorocznego rankingu i uplasował się na 90. miejscu.

„Publikacja rankingu poprzedzona była szczegółową analizą uczelni według wskaźników określających innowacyjność danej instytucji. Metodologia ta obejmuje m.in. liczbę patentów zarejestrowanych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, stosunek zgłoszeń patentowych do dotacji, odsetek patentów o zasięgu międzynarodowym (zgłoszenie patentu w kilku krajach, szczególnie w USA czy Japonii wskazuje na wysoki potencjał wdrożeniowy wynalazku), całkowita liczba cytowań związanych z patentami, wskaźnik dotyczący analizy wpływu patentu na dalszy rozwój badań. Ważnym czynnikiem jest także łączna liczba artykułów dot. wynalazków w czasopismach, a także wskaźnik dot. wspólnych artykułów naukowych jednostki we współpracy z przemysłem” – czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zwycięzcą rankingu Reutersa został ponownie KU Leuven, belgijski uniwersytet, którego wydatki na badania naukowe w 2015 roku przekroczyły 454 milionów euro. Na kolejnych miejscach znalazły się uczelnie brytyjskie: Imperial College London oraz Uniwersity of Cambridge. Oprócz nich w pierwszej dziesiątce pojawiły się uczelnie z Niemiec, Szwajcarii, Holandii i Francji.

Wyniki w rankingu odzwierciedlają pozycję gospodarczą krajów, z których podchodzą uczelnie. Te same kraje, które dominują w europejskim biznesie i polityce, dominują w rankingu najbardziej innowacyjnych uczelni Europy. Niemieckie uczelnie stanowią 23 z 100 instytucji na liście, więcej niż jakikolwiek inny kraj. Wielka Brytania wraz z Francją zajmują drugie miejsce. Oba kraje mają po 17 uczelni w rankingu. Te trzy kraje są również jednym z najbardziej zaludnionych i najbogatszych krajów na kontynencie.

Ranking Europe's Most Innovative Universities został opracowany drugi raz przez agencję Thomson Reuters.

 

Źródło: Reuters, Uniwersytet Jagielloński, PAP, fot. CC.4.0/SkyMaja/Wikimedia Commons