Dodano: 09 kwietnia 2018r.

Naukowcy sprawdzą działanie staropolskich leków sprzed 400 lat

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego odtworzą leki wykorzystywane w Rzeczypospolitej w okresie od XVI do XVIII wieku. Sprawdzą w ten sposób, czy staropolskie preparaty lecznicze opisywane w historycznych źródłach rzeczywiście działały

Preparaty lecznicze

 

Narodowe Centrum Nauki przyznało ponad 325 milionów złotych dla naukowców rozpoczynających samodzielną karierę naukową w konkursach SONATA 13, SONATA BIS 7, MAESTRO 9 i HARMONIA 9. Wśród nich znalazł się dr. Jakub Węgorz z z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, który zamierza powołać zespół badawczy i przeprowadzić łączone badania historyczne i laboratoryjne mające na celu odtworzenie i sprawdzenie staropolskich medykamentów.

Receptury dawnych preparatów leczniczych zostaną pozyskane z pamiętników, listów, diariuszy i prywatnych notatek. Historycy wybiorą z nich informacje o stosowanych wówczas lekach, zidentyfikują owe terapeutyki i szczegółowo opiszą na podstawie medycznych źródeł historycznych: receptariuszy i kompendiów.

Następnie farmaceuci i biotechnolodzy zrekonstruują leki i dokonają analizy zawartości związków czynnych oraz podstawowej aktywności biologicznej tych preparatów.

„Na podstawie informacji uzyskanych z analizowanych źródeł historycznych grupa farmaceutów i biotechnologów podejmie próbę rekonstrukcji, a następnie analizy laboratoryjnej leków występujących w staropolskich źródłach. Współpraca obydwu grup badaczy w ramach wspólnego zespołu ma zagwarantować poprawność weryfikacji leku i jego recepty, a także uwzględnienie kontekstu historycznego przy jego odtwarzaniu” – czytamy w streszczeniu projektu udostępnionym na stronach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naukowcy chcą w ten sposób pozyskać więcej informacji na temat staropolskiej medycyny. Pozwoli to szerzej spojrzeć na stosowane w przeszłości metody leczenia i ich oddziaływania na pacjenta.

Projekt otrzymał 1,57 mln zł ze środków programu SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki.

 

Źródło: Uniwersytet Wrocławski, fot. Ryan Lackey/ Flickr/ CC BY 2.0