Dodano: 09 styczeń 2017r.

Ziemia i Księżyc widziane z Marsa. Nowe zdjęcia NASA

NASA opublikowała zapierającą dech w piersiach fotografię Ziemi i Księżyca wykonaną przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter. Na zdjęciu widać zarys kontynentów oraz chmury.


Zdjęcie zostało wykonane przez zainstalowany na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) wysokiej rozdzielczości aparat High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE). Opublikowana fotografia to w rzeczywistości połączenie dwóch zdjęć. NASA zastosowało taki chwyt dlatego, bo Księżyc jest znacznie ciemniejszy od Ziemi i na fotografii, gdzie Ziemia jest doskonale oświetlona widać byłoby jedynie jego zarys.

Na zdjęciu Ziemi widać Australię – czerwona plama pośrodku – oraz fragment południowo-wschodniej Azji – nieco wyżej po lewej stronie planety. Biały kontur na dole to Antarktyda.

Fot. NASA

Fot. NASA

Zdjęcie zrobiono 20 listopada ubiegłego roku. Sonda wykonała je będąc w odległości 205 milionów kilometrów od Ziemi. Na fotografii Księżyc wydaje się być blisko naszej planety, ale w rzeczywistości był ona za Ziemią z punktu widzenia MRO.

 

Źródło: NASA