Dodano: 23 luty 2018r.

Ile zarabia astronauta w NASA?

Loty w kosmos to pragnienie wielu. A już idealnie byłoby oglądać gwiazdy i Ziemię z perspektywy kosmosu w ramach swoich obowiązków. Praca astronauty to z pewnością praca marzeń dla zwykłego śmiertelnika, ale astronauta też człowiek i rachunki płacić musi. Ile zatem można zarobić pracując dla NASA?

 

Wielu marzyło lub nadal marzy o karierze astronauty. To szansa na loty w przestrzeń kosmiczną, kosmiczne spacery, udział w niesamowitych projektach no i oczywiście niezapomniane widoki. Choć trzeba też zaznaczyć, że wiąże się to także ze sporym ryzykiem.

Dostać się do tego elitarnego grona nie jest łatwo. Trzeba posiadać dyplom z akredytowanej uczelni w dziedzinie nauk ścisłych, matematyki lub inżynierii. Do tego trzeba trzy lata doświadczenia zawodowego. NASA rekrutuje też pilotów wojskowych. Ci muszą się pochwalić tysiącem godzin spędzonych za sterami samolotu odrzutowego.

Spełnienie powyższych warunków wcale nie daje gwarancji zostania astronautą NASA. Trzeba jeszcze przejść proces rekrutacyjny, a ilość kandydatów na jedno miejsce jest ogromna. W ubiegłym roku NASA wybrała 12 osób spośród ponad 18 tysięcy kandydatów.

Ale astronauta też człowiek i musi płacić rachunki. No stronach NASA w dziale pytań i odpowiedzi podano wysokość rocznych pensji astronautów. Ile zatem może zarobić astronauta pracujący dla NASA?

To ile zarabia astronauta w NASA zależy od jego osiągnięć czy doświadczenia. Wynagrodzenie to opiera się na ogólnej skali płac (General Schedule pay scale – GS) Rządu Federalnego, która podzielona jest na 15 klas. Te z kolei dzielą się na stopnie od 1 do 10, które odpowiadają wydajności pracy czy długości stażu.

Astronauci świeżo po rekrutacji mają status „kandydatów na astronautę” i ich obejmuje klasa GS-12. To poziom wynagrodzeń większości cywilnych pracowników administracji rządowej średniego szczebla i wynosi od 63,600 do 82,680 dolarów rocznie (216 297 – 281 186 PLN - przeliczenia wg kursu NBP z dnia 22.02.2018).

Udział w misjach, ryzykowanie życia czy intensywne szkolenia powodują wzrost płacy do poziomu GS-13. Tutaj zarobki kształtują się od 75,628 do 98,317 dolarów rocznie (281 186 - 334 366 PLN). Ale na tym nie zamykają się możliwości zarobkowe astronautów. Prawdziwi weterani mogą osiągnąć najwyższy, czyli 15 poziom zarobkowy. Tu już można zarobić około 120 000 dolarów rocznie (408 108 – PLN).

Ale astronauci zarabiają również w inny sposób. Często zajmują się doradztwem, przechodzą do coraz prężniej rozwijającego się sektora prywatnego, czy czerpią dochody z wydawanych książek. Swoją drogą, jak kosmiczny wyścig rozpocznie się na dobre, sektor prywatny z pewnością zaoferuje większe pieniądze specjalistom.

 

Źródło: NASA, Business Insider, fot. NASA