Dodano: 28 listopad 2017r.

Zachód Słońca na Marsie

NASA opublikowała rewelacyjną fotografię zachodu Słońca na Marsie. Zdjęcie zostało wykonane kilka dni temu przez łazik Curiosity.

 

Na fotografii autorstwa marsjańskiego łazika widać, jak Słońce chowa się już za wzgórza na Czerwonej Planecie. Rzecznik prasowy NASA powiedział, że zdjęcie było wcześniej zaplanowane i kadr widoczny na fotografii nie jest dziełem przypadku.

Marsjański zachód słońca wygląda zupełnie inaczej niż na Ziemi. Na naszej planecie niebo w dzień jest niebieskie, a podczas zachodu Słońca staje się bardziej czerwone. Dzieje się tak dlatego, że światło słoneczne przechodzi przez większą część naszej atmosfery i załamuje się bardziej w kierunku czerwonego końca spektrum.

Na Marsie jest odwrotnie. W dzień niebo jest bardziej czerwone (stąd wzięła się nazwa Czerwona Planeta), a dopiero pod koniec dnia zaczynają pojawiać się niebieskie barwy. Odpowiedzialny za to jest pył, który rozprasza światło na Marsie, a nie gazy, jak w przypadku naszej planety.

Obraz został wykonany za pomocą instrumentu Mastcam. To jedna z czterech kamer zainstalowanych na łaziku Curiosity wykorzystywana do obrazowania powierzchni i obiektów o znaczeniu naukowym. Choć bywa, że używa się jej do robienia pięknych zachodów Słońca.

Piękne niebo o niebieskawym odcieniu nad Czerwoną Planetą zostało uchwycone w 2015 roku również przez Curiosity.


Fotografia zachodu Słońca na Marsie wykonana w 2015 roku, fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Łazik Curiosity wylądował na Marsie w 2012 roku. Jego zadaniem jest zbadanie, czy w przeszłości mogły na Czerwonej Planecie występować warunki do życia i zbadanie możliwości utrzymania się tam życia organicznego oraz wykonanie wszelkich pomiarów i badań z tym związanych.

 

Źródło: NASA, fot. NASA/ JPL-Caltech/ MSSS