Dodano: 02 marzec 2018r.

Asteroida wielkości autobusu blisko Ziemi. W sieci transmisja z przelotu

Asteroida wielkości autobusu znajdzie się w odległości 113 tys. kilometrów od Ziemi. Jej przelot będzie można obserwować na żywo w internecie - informuje NASA.


Asteroidę odkryto niedawno, nazywa się 2018 DV1. Już dziś znajdzie się "zaledwie" 113 tys. kilometrów od Ziemi. Szerokość obiektu nie przekracza siedmiu metrów - podaje Centrum Obserwacji Asteroid NASA.

Projekt nadzoruje astrofizyk Gianluca Masi z Włoch. Obraz będzie przekazywany z teleskopu z Obserwatorium Tenagara w Arizonie (USA). Relacja rozpocznie się o godzinie 6:00 czasu polskiego. Asteroida po raz pierwszy została dostrzeżona 26 lutego przez astronomów z Obserwatorium Mount Lemon w USA.

Przelot asteroidy będzie można obserwować dzięki The Virtual Telescope Project. Transmisja na żywo w streamie poniżej.

 

2018 DV1 nie zagraża naszej planecie. Co ciekawe, asteroida ta będzie już 18. obiektem w tym roku, który przeleci w odległości bliższej Ziemi niż orbita Księżyca. NASA w ciągu roku odkrywa około 1500 nowych obiektów przelatujących w pobliżu naszej planety.

Wczoraj inna asteroida przeleciała w odległości 315 tys. kilometrów od Ziemi. Kolejny obiekt będzie można obserwować 7 marca. Wtedy asteroida nazywana 2017 VR12 znajdzie się w odległości 1,4 mln kilometrów od naszej planety. Także jej przelot będzie można obserwować w Internecie.

2017 VR12 jest sklasyfikowana jako asteroida "potencjalnie niebezpieczna" ze względu na jej szerokość wynoszącą od 150 do 470 metrów oraz stosunkowo bliską odległość id Ziemi - czytamy na stronach LiveScience.

 

Źródło: Livescience, fot. NASA Goddard