Dodano: 15 maja 2018r.

Skuteczne lekarstwo na przeziębienie? Obiecujące wyniki testów

Brytyjscy naukowcy przetestowali w laboratorium cząsteczkę, która może zwalczać typowe przeziębienie. Nie chodzi tu o następny środek łagodzący objawy, ale o skuteczne lekarstwo. Opracowana przez badaczy molekuła zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów odpowiedzialnych za chorobę w ludzkich komórkach.

Skuteczne lekarstwo na przeziębienie? Obiecujące wyniki testów

 

Przeziębienie jest dolegliwością, którą każdy z nas przeszedł wielokrotnie. Mimo zaawansowanych technik medycznych przeziębienie leczy się łagodząc objawy infekcji, które ustępują zwykle w ciągu kilku dni, zamiast walczyć z samym wirusem. Chorobę może wywołać ponad 200 różnych wirusów, z czego najpowszechniejszymi są rinowirusy. Wirusy te nieustannie ewoluują i ze względu na to oraz na ich obfitość, nie sposób zaszczepić się na nie wszystkie.

Ale naukowcy z Imperial College London podeszli do problemu z innej strony. Zamiast zajmować się setkami wirusów skupili się na mechanizmie, którego wirusy potrzebują do infekcji. Aby replikować się w swoim gospodarzu, wirusy przejmują białko w ludzkich komórkach zwane N-mirystylotransferazą (NMT), którego używają do budowy kapsydu (skorupy) w celu ochrony ich struktury genetycznej. Opracowana przez badaczy cząsteczka IMP-1088 zapobiega budowie właśnie takiego „schronu” przez wirusy.

 

Testy laboratoryjne  z użyciem ludzkich komórek wykazały zdolność molekuły do ​​całkowitego blokowania wielu szczepów wirusa przeziębienia. Wirusy celują w to samo białko, dlatego IMP-1088 może być skuteczne na nie wszystkie. Dodatkowo może blokować też pokrewne wirusy wykorzystujące tą samą strategię działania, jak choćby wirus polio czy pryszczycy. Wyniki wstępnych testów opublikowano w czasopiśmie „Nature Chemistry”.

Nowa cząsteczka jest skierowana przeciwko ludzkiemu białku, a nie samemu wirusowi, co sprawia, że ​​pojawienie się odpornych na nią wirusów jest wysoce nieprawdopodobne.

- Przeziębienie jest dla większości z nas niedogodnością, ale może powodować poważne komplikacje u osób z chorobami takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Lek taki jak ten może być niezwykle korzystny, jeśli zostanie podany we wczesnej fazie infekcji. Dodatkowo pracujemy nad stworzeniem takiej wersji leku, która może być wdychana, tak aby szybko dostała się do płuc – wyjaśnił kierujący badaniami Ed Tate z Imperial College London.

Już wcześniej podejmowano próby tworzenia leków skierowanych na ludzkie komórki niż przeciwko wirusom, ale wiele z nich miało poważne skutki uboczne. Naukowcy wykazali, że IMP-1088 całkowicie zablokowała kilka szczepów wirusa bez wpływu na ludzkie komórki. Jednak konieczne są dalsze badania, aby upewnić się, że nowa cząsteczka jest całkowicie bezpieczna dla organizmu człowieka.

Testy IMP-1088 byłe dotychczas przeprowadzana jedynie na komórkach w warunkach laboratoryjnych. Badacze chcą teraz przejść do badań na zwierzętach, a następnie do testów na ludziach.

 

Źródło I fot.: Imperial College London